02.12.2019 / Ponad 22,5 miliona złotych na wymianę pieców / Dolny Śląsk

Ekologiczny Dolny ŚląskSą kolejne pieniądze na inwestycje ograniczające tzw. emisję kominową. W Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej ogłoszono konkurs na dofinansowanie modernizacji systemów grzewczych i odnawialnych źródeł energii. Do dyspozycji jest ponad 22,5 mln zł.

Wnioski o dofinansowanie grantów na modernizację systemów grzewczych będzie można składać od 4 grudnia 2019 r. do 8 stycznia 2020 r. w Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej. Szczegółowe informacje dot. konkursu `3.3 e Modernizacja systemów grzewczych i odnawialne źródła energii - projekty dotyczące zwalczania emisji kominowej - projekty niegrantowe` można znaleźć na stronie internetowej dip.dolnyslask.pl.

Konkurs jest skierowany do tzw. Obszaru ZIT WrOF obejmującego: gminę Wrocław, miasto i gminę Jelcz-Laskowice, miasto i gminę Kąty Wrocławskie, gminę Siechnice, gminę Trzebnica, miasto i gminę Oborniki Śląskie, miasto i gminę Sobótka, gminę Miasto Oleśnica, gminę Oleśnica, gminę Długołęka, gminę Czernica, gminę Żórawina, gminę Kobierzyce, gminę Miękinia oraz gminę Wisznia Mała.

- Wnioski o dofinansowanie będą mogły składać między innymi samorządy, spółki komunalne, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, organizacje pozarządowe. Dofinansowanie ze środków unijnych może pokryć maksymalnie 85 proc. wydatków inwestycyjnych, w tym koszty zarządzania -wyjaśnia Jerzy Michalak, dyrektor Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej.

Czytaj też: Blisko 400 domowych pieców wymienionych dzięki unijnym dotacjom

Na dofinansowanie w pierwszej kolejności będą mogły liczyć projekty, w których rezygnuje się z tradycyjnego ogrzewania paliwem stałym (np. węglem) na rzecz podłączenia instalacji do sieci ciepłowniczej. Jeśli takie podłączenie jest niemożliwe lub nieopłacalne, samorząd dopłaci do instalacji nowoczesnych, ekologicznych źródeł ogrzewania, takich jak pompy ciepła, kotły na biomasę, ewentualnie paliwa gazowe (nie jest możliwe dofinansowanie kotłów węglowych).

Ważne, aby kocioł po wymianie spełniał wymagania dla ekoprojektu, które będą obowiązywały od 2020 roku - stosowna informacja powinna znajdować się w dokumentacji urządzenia. Aby wniosek mógł liczyć na dofinansowanie, planowana inwestycja musi ograniczać emisję dwutlenku węgla oraz zanieczyszczeń pyłowych do atmosfery. Projekty mogą być uzupełnione poprzez instalacje, dzięki którym będzie można pozyskać ciepłą wodę lub wyprodukować energię elektryczną, np. fotowoltaika.
Źródło: https://www.portalsamorzadowy.pl/