02.12.2019 / Czyste Powietrze: ponad 2 tys. umów na Podlasiu.

Ekologiczne Podlasie.


 

Nieco ponad dwa tysiące umów na kwotę ponad 58,8 mln zł dotacji w rządowym programie "Czyste powietrze" zawarto do początku listopada w Podlaskiem - poinformował we wtorek Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.
 

W Funduszu jest ponad 4,1 tys. wniosków na kwotę ponad 86,2 mln zł dotacji i prawie 14,5 tys. zł pożyczek. Podjęto już ponad 2,6 tys. decyzji przyznających dotacje (ponad 58,8 mln zł) i pożyczki (5,7 mln zł) - poinformował Łukasz Nowowiejski z WFOŚiGW w Białymstoku. Zawarto 2 tys. 045 umów.

Najwięcej wniosków jest z Białegostoku - ponad 500 oraz z gmin Choroszcz (188) i Juchnowiec Kościelny (158).

Zdecydowana większość wniosków dotyczy wymiany starych pieców na proekologiczne, ale są również wnioski na zakup źródeł ciepła do nowobudowanych budynków, są też wnioski dotyczące termomodernizacji.

- Pod względem liczby złożonych wniosków województwo podlaskie jest na dwunastym miejscu (w kraju). Jednak biorąc pod uwagę demografię i gęstość zaludnienia w stosunku do reszty kraju, wydaje się, że to dobry wynik - ocenił Nowowiejski. Dodał, że pod względem tempa realizacji programu Podlaskie plasuje się "powyżej średniej krajowej".

Aby ułatwić mieszkańcom możliwości korzystania z programu WFOŚiGW w Białymstoku podpisał dotychczas z 24-oma gminami w regionie porozumienia, na mocy których mieszkańcy mogą składać wnioski do programu właśnie w swoich gminach. Do początku listopada za pośrednictwem gmin do Funduszu trafiło 30 wniosków o dotacje - poinformował Łukasz Nowowiejski.

- Współpraca z gminami jest w początkowej fazie, przeprowadziliśmy cykl szkoleń dla pracowników gmin, które podpisały porozumienia oraz potencjalnie zainteresowanych. Uważamy, że przystąpienie kolejnych gmin to kwestia czasu - poinformował Nowowiejski.

Dotychczas do WFOŚiGW w Białymstoku wnioski o dotacje z programu "Czyste Powietrze" przekazały gminy: Filipów, Hajnówka, Jedwabne, Jeleniewo, Rutka Tartak, Sokółka, Stawiski, Suwałki, Wizna i Wiżajny. Z danych WFOŚiGW wynika, że jedną z najbardziej aktywnych gmin w ramach tego porozumienia jest Jeleniewo na Suwalszczyźnie.

Wójt Jeleniewa Kazimierz Urynowicz ocenił we wtorek, że program cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Do WFOŚiGW gmina przekazała dotąd 10 wniosków o dotacje, kierowane są kolejne, w urzędzie trwają prace nad kolejnymi siedemnastoma wnioskami. Urzędnicy pomagają je przygotować i złożyć mieszkańcom od początku do końca - wyjaśniła Joanna Borowska z urzędu gminy w Jeleniewie. Dodała, że niemal wszystkie wnioski dotyczą wymiany pieców, niektóre są wzbogacone o inne elementy.

- Liczymy na przystąpienie kolejnych gmin do realizacji programu - zawarcie kolejnych porozumień - zwiększenie dostępności programu, a co za tym idzie wzrost liczby składanych wniosków - podkreśla Nowowiejski.

Przypomniał przy tym, że w 2018 r. w każdej gminie w regionie zorganizowano spotkania informacyjne nt. programu "Czyste powietrze", przeszkolono również pracowników samorządów. Planowana jest dalsza akcja informacyjna. Działają również punkty informacyjne w Augustowie i Siemiatyczach.

W Podlaskiem wymiana starych pieców na proekologiczne jest także realizowana w ramach lokalnych programów realizowanych przez samorządy, ale też z projektów z dofinansowaniem z UE.

Lokalny program jest realizowany np. w Łomży. Miasto Łomża w 2019 r. zagwarantowało w swoim budżecie na wymianę pieców kwotę 600 tys. zł. Podpisano z mieszkańcami 54 umowy na sumę 568 tys. zł - poinformował Łukasz Czech z łomżyńskiego magistratu. Było ponad 60 wniosków, ale część osób zrezygnowała lub nie spełniła kryteriów.

W 2018 r. miasto Łomża przeznaczyło na wymianę pieców 300 tys. zł. Jaka kwota będzie zaplanowana w budżecie na 2020 r. jeszcze nie wiadomo, ale - jak mówi Czech - kwota 600 tys. zł - co pokazał 2019 r. - wydaje się wystarczająca.
Źródło: https://www.portalsamorzadowy.pl/