23.09.2020 / Deweloperzy

MANN we współpracy z najlepszymi na rynku.

Własne M, własna szeregówka, własny bliźniak, własny domek jednorodzinny, po prostu własne 4 kąty lub jak kto woli własny kawałek podłogi. Celowo używam słowa własny. Marzenie każdej rodziny i każdego singla. Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na zakup nieruchomości, wybudowanej na rynku pierwotnym. Jeżeli rynek pierwotny to firma, która buduje daną inwestycję. Jeżeli generalny wykonawca to oczywiście DEWELOPER. W jaki sposób wybrać najlepszego dewelopera? Gdzie znaleźć najlepszą dla nas inwestycję? W którym momencie podjąć najważniejsza dla nas decyzję, niejednokrotnie wiążącą nas na lata kredytem hipotecznym. Poniżej postaram się przybliżyć proces inwestycyjny, decyzyjny  i proces zakupu. 
 
DEWELOPER
Generalny wykonawca czyli deweloper to firma, która inwestuje swoje środki finansowe w przedsięwzięcie związane z inwestycją budowlaną. Przykładaj dużą wagę do sprawdzenia wizerunku dewelopera, ale co się na nią składa? Jakie cechy i jakie aktywa musi posiadać idealny deweloper, abyśmy właśnie jemu powierzyli budowę naszego własnego "kawałka podłogi". Z doświadczenia mogę powiedzieć, że jednymi z najważniejszych cech dobrego dewelopera, jest jego stabilność finansowa oraz doświadczenie na rynku inwestycyjnym. Doświadczenie przekłada się wprost proporcjonalnie do wykorzystywanych przez deweloperów ekip podwykonawczych oraz używanych w czasie budowy materiałów. Dobry i doświadczony deweloper wie, że im więcej zainwestuje czasu, pieniędzy i całego swojego know-how w czasie budowy, tym mniej problemów i reklamacji będzie miał po sprzedaży i oddaniu budynku do eksploatacji. Musimy wiedzieć, ze deweloper to też człowiek. Nikt przy zdrowych zmysłach nie wykona celowo fuszerki z przeświadczeniem, że za chwilę zgłoszą się do niego niezadowoleni inwestorzy/kupujący. Oczywiście na rynku jest sporo tzw. "czarnych owiec", które niestety psują reputację i renomę dobrym deweloperom. 
Słowo deweloper w Polsce nie kojarzy się dobrze, stereotyp dewelopera to oczywiście prywaciarz chcący jak najwięcej zarobić jak najmniejszym nakładem sił i pieniędzy. Otóż to nie prawda! i chcę to podkreślić.  Współpracujemy z wieloma deweloperami, którzy na pierwszym miejscu stawiają dobro i wygodę kupującego. Zawsze są to stabilne firmy, które prowadzą procesy inwestycyjne od dłuższego czasu. Posiadają środki finansowe na dokończenie każdego etapu budowy. Dlatego powtarzam, nie bójmy się deweloperów, ale też korzystajmy z usług tylko tych sprawdzonych i stabilnych finansowo.
Reasumując:
  1. Sprawdź dotychczasowe doświadczenie i działalność. Wejdź na stronę internetową, sprawdź projekty i zakończone inwestycje, przyjrzyj się dokładnie wykonanym zdjęciom, planom architektonicznym. Sprawdź w opiniach i komentarzach czy deweloper wywiązał się z terminów. Czy wszelkie usterki i reklamacje były wykonywane na czas i bez zastrzeżeń (oczywiście w granicach rozsądku).
  2. Wejdź w bezpłatny KRS https://ekrs.ms.gov.pl/web/wyszukiwarka-krs/strona-glowna/index.html  , sprawdź od kiedy firma funkcjonuje jaki ma kapitał założycielski. Jeżeli firma jest osobą fizyczną lub spółką prawa cywilnego sprawdź CEIDG https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg/ceidg.public.ui/search.aspx . Jeżeli coś wzbudzi twoje zainteresowanie nie bój się pytać, im więcej pytasz tym będziesz pewniejszy swojej decyzji. Nie ma nic gorszego niż historie niedopowiedziane. W stylu -  ale ja myślałem/myślałam, że trawnik będzie położony i że jest w cenie... etc.
  3. Dokładnie przeglądaj specyfikację techniczną oraz ofertę dewelopera. Uzgodnij szczegóły, pytaj, co oznacza stan deweloperski u każdego z deweloperów. U jednego w stanie deweloperskim będzie rekuperacja, u drugiego nie będzie pilota do bramy garażowej, itp. itd. Kupujcie konkretny produkt, dociekliwość zaoszczędzi sporo nerwów i pieniędzy. Zwróć uwagę na wykończenie podłogi, pokrycie ścian, standard ram okiennych. Zwłaszcza te ostatnie dadzą ci się we znaki, jeśli będą kiepskiej jakości.
DECYZJA CO I GDZIE KUPIĆ
Po pierwsze musimy sobie odpowiedzieć na pytanie jaka ma to być nieruchomość. Rodzina z jednym dzieckiem w wieku 3 lat potrzebuje zupełnie innego lokum niż singiel w wieku 25 - 28 lat. Jeszcze inną nieruchomość zakupi małżeństwo z trójką dorastających dzieci. Decyzja nie jest prosta, ale ... to najbardziej ekscytujący moment naszego życia, więc - do rzeczy :). Każdemu inwestorowi (osoba/osoby kupujące nieruchomość) proponuję wykonać listę niezbędnych priorytetów jakie musimy "odhaczyć" , skonfrontujemy ją później z otrzymanymi ofertami z rynku.
Priorytety, np: Dom jednorodzinny piętrowy: 4 sypialnie, garderoba,  salon, dwie łazienki, kuchnia - połączona z salonem lub kuchnia osobno, spiżarnia, garaż dwu stanowiskowy.  Działka minimum 600m2. Odległość od miejsca pracy max. 30 - 40 km lub 30 - 45 min. jazdy samochodem. Dzielnica nowych domów jednorodzinnych lub najbliższa okolica. Przedmieścia miasta/miasteczka - infrastruktura, rynek, kino, galeria, etc. Cena max. 650 000 złotych, itd.
Zmiennych są dziesiątki jak nie setki, trudno je w szczególności wymienić. Każdy powinien mniej więcej wiedzieć czego chce i czego szuka. Kupno nieruchomości  nie powinno odbywać się w sposób impulsywny, choć i pewnie takie zakupy się zdarzają. 

KREDYT
Nie ma się co  oszukiwać, pierwsze swoje mieszkanie kupiłem na kredyt. Był rok 2011 i posiadałem wkład własny w wysokości 10 000 złotych. Mieszkanie kosztowało 107 000 i było do kapitalnego remontu. Bez kredytu mógłbym tylko pomarzyć... Czasy się zmieniły, standard mieszkań się zmienił, zmieniły się także ceny. Nie zmieniła się jednakże struktura zakupów nieruchomości. Większość, czyli ponad 90 %  jest kupowana poprzez kredyty bankowe hipoteczne. Moja dobra rada jest następująca. Jeżeli sądzisz, że dostaniesz najlepszy kredyt w Banku,  w którym jesteś stałym klientem od powiedzmy 20 lat,  to możesz się grubo rozczarować. Zazwyczaj nasi klienci dostawali kredyty w Bankach, w których nigdy nie posiadali żadnego rachunku lub lokaty. Pośrednik finansowy doskonale wie, w którym Banku masz szansę otrzymać kredyt. Zaoszczędzi Tobie, deweloperowi, pośrednikowi oraz innym osobom związanym z transakcją sporo nerwów, pieniędzy,  a przede wszystkim cennego czasu. 

Współpracujemy z najlepszymi Deweloperami oraz Pośrednikami finansowymi na rynku. Zaufaj naszemu doświadczeniu!

Autor: Tomasz Lewiński