23.01.2020 / Eko-nawyki.

Edukacja, jak być bardziej eko?Ekologia – modna i wszechobecna. Już w przedszkolu dzieci są uwrażliwiane na piękno otaczającej przyrody a podstawa programowa zawiera treści uczące dbania o środowisko.  Teoretycznie każdy z nas wie jak powinien dbać o naszą planetę. Jednak czy na co dzień pomagamy naszej planecie? Jak wielu z nas o tym myśli, kierując się swoimi działaniami? Musimy zdać sobie sprawę, że w ten sposób zatroszczymy się o nasze przyszłe pokolenia. Dzieci, wnuki – oddamy za nie życie - to pewne, ale czy zadbamy o świat w którym przyjdzie im żyć?

Jednym z najważniejszych problemów środowiskowych w Polsce i na świecie są odpady. Każdy z nas produkuje ich rocznie około 300 kg. To my stojąc nad koszem na śmieci decydujemy, czy zrobią one z planety gigantyczne wysypisko, czy staną się wartościowym surowcem. Segregując śmieci usprawniamy ich utylizację oraz przyczyniamy się do powtórnego wykorzystania niepotrzebnych nam surowców.
Zbierając makulaturę – 59 kg  uratuje jedno drzewo!
Oddając jedną szklaną butelkę - dzięki nam przez 4 godziny zaświeci 100 watowa żarówka!
35 sztuk naszych zużytych plastikowych butelek zamieni się w piękny i modny polar!
Szkło można przetwarzać nieskończoną ilość razy, tak samo aluminium, którego recykling ogranicza zanieczyszczenie wody o 97% w porównaniu z jego wyprodukowaniem z rudy oraz obniża o 95% emisję trujących gazów do atmosfery.

Ogromnym problemem dla świata jest deficyt wody. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, iż na świecie co 15 sekund umiera dziecko z powodu chorób związanych z jej niedostatkiem. Woda na naszej planecie występuje głównie w morzach i oceanach, która jest słona. Jako źródło wody pitnej wykorzystujemy wodę słodką, pochodzącą z wód powierzchniowych i podziemnych stanowiącą niecały 1 % całkowitych zapasów wody. Polska w porównaniu do innych krajów europejskich ma małe zasoby wody a przyczyniają się do tego niekorzystne warunki klimatyczne i hydrologiczne. Obecnie na każdym kroku spotykamy się z akcjami promującymi oszczędzanie wody.
Jak możemy o nią dbać i ją oszczędzać?
Starając się wykorzystać ją powtórnie.
Biorąc prysznic zamiast kąpieli w wannie.
Myjąc zęby - zakręcajmy kran.
Zmywarkę i pralkę używajmy wypełnione w całości na programie ECO.
Unikajmy zbędnego spłukiwania toalety (paproszka lepiej wyrzucić do kosza).
Umyjmy samochód w myjni, która stosuje recykling wody.
Zbierajmy deszczówkę – można wykorzystać ją do podlewania roślin.
Pamiętajmy, że statystyczny Polak zużywa w ciągu doby o 50 l więcej wody niż mieszkaniec Europy, podczas gdy Polska ma najniższe zasoby wody przypadające na 1 mieszkańca na tle naszego kontynentu.
Nasze codzienne decyzje, które wpływają na ochronę środowiska to również podejmowanie działań zmniejszających emisję szkodliwych zanieczyszczeń do powietrza, które są przyczyną powstawania smogu. Należy zwracać uwagę na stan swoich pieców oraz na jakość stosowanego opału. Niedozwolone jest spalanie śmieci. Za pomocą aplikacji Inspekcji Ochrony Środowiska możemy na bieżąco sprawdzać jakość powietrza w Polsce oraz informacje o przekroczeniach poziomów dopuszczalnych zanieczyszczeń. Zła jakość powietrza szczególnie dotyka małe dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży oraz chorych zmagających się z chorobami serca i układu oddechowego. Pamiętajmy – czyste powietrze, czysta planeta to skarb o który musimy dbać.
Aneta Lewińska

W następnym artykule…
Kamienica, mieszkanie w bloku, czy dom? Pomoc w wyborze decyzji. Za i przeciw. Wszystko w trosce o ekologię.